Po co dzieciom sensoryka?

po co sensoryka

Po co dzieciom sensoryka?

Zabawy sensoryczne są w dużym stopniu modne i “na czasie”. Czy zastanawialiście się po co dzieciom sensoryka? Nie wszyscy rodzice mają świadomość jak wiele takie senso zabawy wielew  holistyczny rozwój dzieci. Mam dla Was małe podsumowanie dlaczego są tak ważne.

 1. Buduje nowe połączenia nerwowe
  Zgodnie z badaniami naukowymi zabawy sensoryczne budują nowe połączenia nerwowe w mózgu dziecka. Dzięki temu, w późniejszym okresie dzieci są zdolne do wykonywania coraz bardziej złożonych i trudniejszych zadań.
 2. Wpływa na rozwój mowy
  Motoryka mała, którą dzieci ćwiczą w zabawach sensorycznych jest ściśle powiązana z rozwojem mowy. Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za motorykę i mowę są zlokalizowane blisko siebie, dlatego stymulacja sensoryczna znacznie poprawia zdolności komunikacyjne dziecka.
 3. Wspiera rozwój poznawczy
  W trakcie zabaw sensorycznych pozwalamy dziecku zapoznawać się z elementami świata otaczającego go, z procesami fizycznymi czy chemicznymi. Obserwujemy co dzieje się po dodaniu barwnika, mleka, oleju czy octu. Dzięki temu rozbudzamy jego ciekawość świata i chęć odkrywania tego co nowe.
 4. Rozwija umiejętności grafomotoryczne
  Precyzyjne zabawy sensoryczne przygotowują dłonie dziecka do pisania. Kształtują prawidłowy chwyt, usprawniają koordynację wzrokowo – ruchową oraz umiejętności manualne.
 5. Reguluje poziom pobudzenia
  Dzieci skupione na zabawie sensorycznej wyciszają się. Takie odwrócenie uwagi pomaga w samoregulacji, koi nadmierne pobudzenie oraz niweluje uczucie niepokoju u maluchów.
 6. Rozwija kreatywność
  Zabawy sensoryczne zwiększają kreatywność, pomysłowość dzieci, rozwijają wyobraźnię oraz rozbudzają ciekawość świata.

To tylko podstawowe elementy, na które mają wpływ właśnie zabawy sensoryczne. Ważne jest, żebyśmy byli świadomi po co naszym dzieciom sensoryka. Ale zapominajmy także, że senso zabawy są po prostu świetną formą zabawy i praktycznie każde dziecko, wcześniej czy później czerpie z nich ogromną przyjemność.

Zaproś swojego Malucha do świata sensoryki!

Shopping Cart