Co zrobić gdy dziecko nie lubi zabaw sensorycznych?

Co zrobić gdy dziecko nie lubi zabaw sensorycznych?

Wydawać by się mogło, że każde dziecko lubi się brudzić i bałaganić. Nic bardziej mylnego, jest wiele dzieci, które nie lubią takich zabaw. Dlatego mam dla Was kilka wskazówek jak zaznajomić dziecko z senso zabawami:

 1. Proponuj różne faktury
  Dziecko nie chce włożyć rączki do galaretki czy cieczy netonowskiej? Zacznij od czegoś prostszego. Daj do zabawy duże ziarna, np. ciecierzycę czy nawet kasztany. Przy kolejnych zabawach staraj się przechodzić do drobniejszych: ryżu, kaszy czy piasku.
 2. Zaproponuj inną zabawę
  Zakop w kaszy, piasku czy ryżu jakieś drobne zabawki lub monety i zabawcie się w poszukiwanie skarnu. Na początek możecie użyć łyżek czy pędzli, ale pokieruj zabawę tak, żeby dziecko dotykało ziaren.
 3. Daj wybór
  Przygotuj kilka różnych produktów, np. ryż, galaretkę i sztuczny śnieg. Daj dziecku wybór co użyje do zabawy. Możliwość samodzielnego podjęcia decyzji może zdziałać cuda.
 4. Wykorzystaj foliowe woreczki
  Jeśli dziecko kategorycznie odmawia dotykania produktów w zabawach sensorycznych użyj foliowych woreczków. Wsyp ryż, czy inne ziarna, nałóż ciastolinę lub piankolinę do foliowych torebek i w ten “czysty” sposób dotykajcie, rozgniatajcie, pocierajcie by pobudzić zmysły.
 5. Nie zmuszaj, nie naciskaj
  Proponuj zabawy sensoryczne, ale nie zmuszaj dziecka. Szybko się zrazi i nie będzie chciało w nich uczestniczyć. Bądź konsekwentna, regularna i cierpliwa. W pewnym momencie nastąpi przełom. Częste zapoznawanie dziecka z nielubianymi fakturami sprawi, że dziecko zacznie je akceptować.

A jak już uda Ci się przekonać Malucha do brudzenia się przy zabawie to wpadnij po jakiś sensobox. W ten sposób jeszcze bardziej uatrakcyjnisz zabawę.

Zaproś swojego Malucha do świata sensoryki!

Shopping Cart