nietypowa ścieżka sensoryczna

Nietypowa ścieżka sensoryczna

ścieżka sensoryczna naturalna

Ścieżka sensoryczna – co to takiego?

Ścieżka sensoryczna to specyficzny tor przeszkód, który jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku. Skierowany jest przede wszystkim dla Maluchów, które mają jakieś zaburzenia integracji sensorycznej lub dysfunkcje rozwojowe. To zabawka stworzona ze zróżnicowanych pod kątem faktury elementów, tworzących spójną całość. Zazwyczaj są tak konstruowane, żeby elementy były zarówno gładkie, jak i szorstkie, miękkie i twarde, małe i duże, tak żeby jak najbardziej stymulować zmysły dziecka.

Początkowo była przeznaczona wyłącznie do specjalistycznych terapii zajęciowych, w gabinetach terapeutycznych SI. Jednak wraz z jej popularyzacją stała się nieodłącznym elementów wielu domów. Każdy rodzic chce bowiem zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju, a to właśnie gwarantuje ścieżka sensoryczna.

Ścieżka sensoryczna to bogactwo bodźców dotykowych. Stymuluje przede wszystkim receptory skórne stóp i dłoni. Pobudza je do prawidłowego działania. Taka zabawa pozwala rozwinąć również wyobraźnię dotykowa dziecka.

Zalety ścieżki sensorycznej

Ciekawa, nietypowo przygotowana sensoryczna ścieżka ma wiele zalet. Oprócz tego, że dostarcza wiele frajdy z bosych spacerów to stymuluje zmysły, odpowiednio je integrując. Zróżnicowane podłoże mobilizuje receptory czuciowe, co jednocześnie przekłada się na budowanie nowych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Oprócz tego zabawy z wykorzystaniem paneli ścieżki sensorycznej pobudzają czuje głębokie, czyli rozwijają zmysł propriocepcji. Dostarczają również bodźców wpływając pozytywnie na percepcję wzrokowo-ruchową. Dobrze rozwinięta koordynacja ręką – oko pozwala na sprawne wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo bose chodzenie po takim niejednorodnym podłożu pozytywnie wpływa na wyprostowaną postawę ciała oraz rozwija motorykę dużą. 

nietypowa ścieżka sensoryczna

Nietuzinkowa ścieżka sensoryczna

Na rynku znajdziecie aktualnie mnóstwo różnych propozycji paneli sensorycznych. Są to zarówno gotowe zestawy jak i pojedyncze panele, z których sami możecie stworzyć ścieżkę sensoryczną. My przychodzimy z całkowicie innowacyjnym pomysłem. Makieta sensoryczna jako panel ścieżki sensorycznej.  Takie rozwiązanie dostarcza wszystkich bodźców jak klasyczna ścieżka, ale dodatkowo ma wiele zalet. Wybierając spośród naszych makiet możesz stworzyć ścieżkę na miarę marzeń Twojego dziecka. Mały fan farmy będzie zachwycał się makietą wsi, rozwijał swoje zmysły, a jednocześnie będzie mógł tworzyć zabawy z wykorzystaniem figurek zwierząt czy zabawkowych pojazdów. Makiety sensoryczne mogę również dostarczać podstawowej wiedzy na temat świata zwierząt, miejsca ich bytowania i kwalifikacji. Dzięki naszym makietom w kształcie kontynentów dzieci dodatkowo utrwalają ich kształty. Takie nietypowe ścieżki sensoryczne rozwijają kreatywność, pomysłowość i pozwalają na niekończące się zabawy.

Ścieżka sensoryczna to nie tylko klasyczne panele w kształcie kwadratów czy heksagonów. Mogą to być makiety kontynentów, morza, wsi czy lasu. Takie sensoryczne zabawki dostarczą dziecku bodźcow dotykowych, jak również pozwolą na ciekawe zabawy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart