Przeciążenie sensoryczne przedszkolaka, ucznia
Pierwsze dni września są stresujące zarówno dla nas rodziców, jak i dla naszych dzieci. Nawet jeśli przygodę z przedszkolem czy szkołą zaczęliście rok czy dwa temu to powrót do wrześniowej rzeczywistości bywa trudny. Nie chodzi tylko o rozstanie z rodzicem, emocje, trudy odnalezienia się w grupie, dodatkowo Twoje dziecko może być przeciążone sensorycznie dużą ilością bodźców jakie otrzymuje i musi zintegrować.
Duża grupa rówieśników, krzyki, hałas, nowe otoczenie, odmienne kolory czy zapachy niż te znane z domu, brak rodziców, emocjonalna huśtawka. Wszystko prowadzi do przestymulowania, przebodźcowania tego małego organizmu. Jest to nic innego jak przeciążenie układu nerwowego spowodowane zbyt dużą ilością odbieranych bodźców.
Jakie są objawy przeciążenia sensorycznego?
- złość
- frustracja
- problemy ze snem
- nadpobudliwość
- zmęczenie
- płaczliwość
- wybuchy histerii
- uczucie niepokoju.
Mózg nie potrafi poradzić sobie ze zbyt dużą ilością bodźców sensorycznych naraz, nie potrafi ich zinterpretować i prawidłowo zintegrować. Dziecko nie umie skupić się na tym co się dzieje, a jedyny sposób w jaki może sobie poradzić to ucieczka na przykład w złość czy odcięcie od rzeczywistości (zakrywanie oczu, chowanie się). Zwłaszcza dzieci z problemami integracji sensorycznej są narażone na takie przestymulowanie.
To co możesz zrobić zwłaszcza na początku września, żeby do przeciążenia sensorycznego nie doszło, albo miało łagodniejszy przebieg to:
- zwiększ ilość ruchu, a ogranicz bajki czy TV – duża ilość ruchu, stymulacja układu przedsionkowego i propioceptywnego, huśtawki, karuzele, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, wszystko co dostarczy dziecku odpowiednich doznań, a w konsekwencji będzie spokojniejsze, bardziej cierpliwe i skoncentrowane,
- unikaj zatłoczonych miejsc przed / po przedszkolu czy szkole – staraj się w pierwszych dniach, tygodniach wrześniowej przygody ze szkołą, przedszkolem nie dostarczać dodatkowych bodźców, nie zabieraj dziecka na zakupy, do galerii, zatłoczonej restauracji. Jego układ nerwowy może nie przetworzyć aż tylu informacji jednego dnia.
- zadbaj o wyciszenie – poświęć czas na zabawy relaksujące twoje dziecko, rysowanie, układanie puzzli, wyklejanie, zabawy z ciastoliną. Czytajcie też dużo książek.
- zaakceptuj uczucia dziecka i swoje – pamiętaj, że wrzesień to bardzo trudny czas zarówno dla Twojego dziecka jak i dla Ciebie jako rodzica. Bądź wyrozumiały, uzbrój się w cierpliwość, przejdziecie przez to razem.
Te małe kroki mogą pomóc Wam uniknąć przestymulowania sensorycznego. Dajcie sobie czas, a na pewno świetnie poradzicie w tym trudnym okresie. Przeciążenie sensoryczne przedszkolaka, dziecka nie musi dotyczy Twojego malucha.