Trudności w nauce a zaburzenia integracji sensorycznej

Trudności w nauce a zaburzenia integracji sensorycznej

Poświęcasz czas na edukację swojego dziecka?

Kupujesz różne pomoce dydaktyczne, ale nic nie przynosi oczekiwanego efektu?

Tłumaczysz różne zagadnienia, strasz się inwestować jak najwięcej w edukację Malucha, ale brak postępów napawa Cię frustracją?

Zauważasz, że twoje dziecko ma:

  • problemy ze skupieniem uwagi na konkretnym zadaniu, szybko się rozprasza,
  • jego mowa i komunikacja werbalna rozwijają się bardzo powoli lub w ogóle,
  • duże trudności w przyswojeniu nowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie,
  • problemy z koordynacją i równowagą,
  • problemy z orientacją przestrzenną i ze schematem własnego ciała,
  • problemy z nadpobudliwością i impulsywnością,
  • niską odporność na stres.

Przełomem może być tu wiedza, że rozwój sensoryczny i motoryczny wpływa na możliwości edukacyjne dzieci, koncentrację i skupienie uwagi. Nie bagatelizuj tych, jakby się mogło wydawać błahych objawów, nie klasyfikuj dziecka jako niezdary, czy niegrzecznego.

Nieprawidłowości w odbieraniu bodźców zmysłowych przez układ nerwowy w dzieci są często przyczyną problemów w uczeniu się nowych rzeczy, rysowaniu, czytaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu skupienia.

Dojrzewanie centralnego układu nerwowego, rozwój zmysłów oraz ich wzajemna integracja i stymulacja pozwala na harmonijny rozwój psychoruchowy Maluchów. Bogactwo i różnorodność bodźców, stymuluje i ułatwia proces uczenia się. Jeśli dziecko ma problem z odbiorem wrażeń zmysłowych, odczuwa dyskomfort i na nim skupia swoją uwagę, nie rozwija nowych umiejętności i kompetencji.

Kluczem do sukcesu Twojego dziecka jest właściwa integracja sensomotoryczna. Proces uczenia się zachodzi bowiem poprzez informacje wysyłane z narządów zmysłów do układu nerwowego. Im więcej bodźców dostarczasz tym dojrzałość układu nerwowego będzie wyższa, a dziecko z większą łatwością będzie pokonywać kolejne etapy nauki.

Jeśli zauważasz u dziecka powyższe objawy to najlepsze co możesz dla niego zrobić to skontaktować się ze specjalistą SI, który postawi trafną diagnozę, wprowadzi terapię sensorczną. Dzięki temu Twoje dziecko będzie łatwiej przyswajało wiedzę, a w życiu dorosłym nie będzie borykało się z wieloma problemami wynikającymi z zaburzonej integracji sensorycznej. W celu wspierania takiej terapii możesz samodzielnie organizować dziecku takie zabawy, które będą dostarczały bodźce zmysłowe, tak istotne w holistycznym rozwoju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart