Zastanów się teraz czy Twoje dziecko słyszy takie słowa? Może nie od Ciebie jako rodzica, ale od dziadków, cioć, sąsiadek?
Nie biegaj, bo się przewrócisz!
Nie dotykaj, bo się pobrudzisz!
Nie wchodź, bo spadniesz!
Nie kręć się, bo zrobi Ci się niedobrze!
Nam dorosłym wydaje się, że taka komunikacja zwiększy uważność i uchroni dziecko przed jakimś urazem. Jednak działa to całkowicie odwrotnie. Dziecko kojarzy bieganie z czymś nieprzyjemnym, bo przecież Mama mówiła, że się przewrócę. Mniej ruchu to wolniejszy rozwój. To właśnie aktywność fizyczna poprawia ogólną sprawność, kondycję i koordynację. Ruch przyczynia się do dojrzewania ośrodków ruchowych w mózgu, przyspiesza również szybkość przewidzenia bodźców nerwowych.
Ile razy mówiłaś, nie wchodź, bo spadniesz? Nawet upadek to bardzo korzystne doświadczenie dla Malucha. Poznaje granice i poczucie własnego ciała. Zwiększa ilość doświadczeń, wyostrza zmysły, zwiększa koordynację wzrokowo-ruchową oraz pobudza zmysły równowagi.
Rozwój dziecka bazuje na ruchu.
Nie pozwalając dziecku na “brudne” zabawy ograniczasz jego rozwój sensoryczny. Dziecko nie stymuluje zmysłów, nie rejestruje nowych doświadczeń, nie zwiększa poziomu integracji sensorycznej. Takie podejście może skutkować wieloma problemami w przyswajaniu wiedzy, koncentracji uwagi na konkretnym zadaniu, ale też utrudniać codziennie funkcjonowanie.
A co z kręceniem się w kółko lub na huśtawce, karuzeli? Czy zdarzyło Ci się powiedzieć słynne “nie kręć się, bo zrobi Ci się niedobrze”? To właśnie w taki sposób dziecko stymuluje zmysł przedsionkowy. Nie tylko nie pogorszy się jego samopoczucie, ale przede wszystkim poprawi równowagę statyczną i dynamiczną, podniesie rozwój motoryki dużej. Nie wiem czy wiesz, ale to właśnie ten zmysł odpowiada za utrzymanie gałek ocznych w równowadze, co przekłada się na sprawną naukę czytania.
To tylko kilka sformułowań, które kojarzę z własnego dzieciństwa oraz takich jakie czasami słyszy Wiktor od babci. Pamiętaj, że ograniczenie ruchu dziecka, zwłaszcza w okresie przedszkolnym to ograniczanie jego rozwoju!