Dysleksja

Zdążyć przed dysleksją

Dysleksja – jak pomóc dziecku?

Problem dysleksji zwiększa się z roku na rok. Statystycznie w 30-osobowej klasie, aż 5 uczniów boryka się z tym problemem. Najważniejsze o czym należy pamiętać to to, że dysleksja nie chorobą, ani wadą rozwojową. Jest po prostu zaburzeniem umiejętności pisania i czytania. Dotyczy trzech obszarów:

  • percepcji wzrokowej
  • percepcji słuchowej
  • integracji sensorycznej.

Objawy dysleksji

To zaburzenie objawia się bardzo wcześnie, dlatego sprawdź czy nie dotyczy Twojego dziecka. Symptomy różnią się w zależności od wieku dziecka, od niemowlaka do nastolatka. Pamiętaj, że od zauważenia pierwszych objawów, a oficjalnego orzeczenia mija wiele lat. Nie pozwól, żeby Twoje dziecko zmagało się z tym problemem tak  długo. To, że mózg dziecka jest niesamowity już wiesz, dlatego dzięki odpowiedniej stymulacji można wiele zdziałać.

Co robić, krok po kroku?

Optometrysta

Osoby borykające się z problemem dysleksji często posiadają również wadę wzroku – zaburzenia konwergencji oraz akomodacji. Nie jest to w żadnej mierze związany z problematycznym przetwarzaniem bodźców słuchowo-wzrokowych. Optodysleksja powoduje problemy w zbieżności obu gałek ocznych, ale również problemy z widzeniem w różnych odległościach. Dzieci podczas prób czytania mrużą oczy, tak jakby miały problem z ostrością widzenia. Czytany tekst czasami się rozmazuje, a czasami nie. Na szczęście taka wada może zostać łatwo skorygowana.

Logopeda

Pierwsze co musisz zrobić to konsultacja logopedyczna. Jeśli maluch uczęszcza do przedszkola to na pewno tam znajdziesz odpowiednią pomoc. Specjalista jest w stanie bardzo szybko zauważyć i zniwelować deficyty w rozwoju języka czy artykulacji. Ułatwi to późniejszą naukę liter, rozwinie słuch fonetyczny, zbuduje odpowiednie podstawy do nauki.

Przetwarzanie słuchowe

Kolejnym etapem jest terapia przetwarzania słuchowego. Bardzo dużo dzieci ma z nim problem. Dziecko nie potrafi wypowiadać i używać dłuższych wyrazów, ma problemy z zapamiętaniem słów piosenki czy wierszyka. Maluch może mieć też problemy ze słuchem fonetycznym, analizą dźwięków, część informacji werbalnych po prostu do niego nie dociera. Za to wszystko odpowiada niewystarczająco aktywna kora lewej półkuli mózgu. Nieumiejętne wyodrębnienie poszczególnych dźwięków czy słów z czyjeś wypowiedzi powoduje nerwowość, nadruchliwość i jest przyczyną w nauce pisania oraz czytania. W przypadku takich problemów skontaktuj się z gabinetem terapeuty przetwarzania słuchowego, w celu dobrania odpowiedniej terapii.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna, a dokładnie zaburzenia w przetwarzaniu sensorycznym mają istotny wpływ na rozwój psychoruchowy dziecka. Wpływają negatywnie na koncentrację i skupienie, co z kolei nasila objawy dysleksji. Jeśli dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej jest bombarowane nadmierną ilością bodźców to staje się zmęczone i unika takich sytuacji. Z kolei te dzieci, które odczuwają za małą ilość bodźców poszukują ich i są nadruchliwe. Dlatego organizuj jak najwięcej zabaw sensorycznych. Wykorzystuj panele sensoryczne, które ułatwią przygotowywanie zabaw. Pracujcie nad motoryką małą, czy poprzez wyklejanie ciastoliną, zabawy ze szczypcami, czy na przykład z użyciem tablic grafomotorycznych. Ważna również jest motoryka dużą, koordynacją i równowagą. Na każdym spacerze czy placu zabaw możecie ją potrenować. Jeśli nie czujesz się na siłach to oczywiście możesz też skorzystać z pomocy terapeuty SI.

Terapia ręki

Dysgrafia zazwyczaj wymaga pomocy wykwalifikowanego terapeuty ręki. Ważne jest odpowiednie usprawnienie pracy palców czy dłoni, ale również nadgarstka, przedramienia, ramienia. Istotne jest również dobranie odpowiedniego narzędzia pisarskiego oraz sprawdzenie, ewentualne skorygowanie chwytu pisarskiego. Pamiętaj, żeby od początku zwracać uwagę na chwyt pęsetowy, ćwicz z dzieckiem np. poprzez prowadzenie drewnianego ołówka po śladzie. Idealne będą do tego nasze tablice grafomotoryczne, czy bilateralne.

Dzieci z dysleksją wymagają indywidualnego podejścia, narzędzi dostosowanych do indywidualnych możliwości i ich potrzeb. Wiele objawów można zminimalizować lub całkowicie zlikwidować. Nie czekaj, działaj!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart