Czym jest koordynacja bilateralna?
Koordynacja bilateralna to inaczej koordynacja dwustronna i polega na płynnej współpracy obu stron ciała pozostającego w ruchu. Taka integracja pozwala na niezależną pracę jednej strony ciała, bez względu na ruchy drugiej. Jest też niezbędna do koordynacji obu stron ciała w czasie ruchu sekwencyjnego.
Tak naprawdę nasze życie opiera się na koordynacji bilateralnej. Dzięki niej możemy ciąć nożyczkami (bo to przecież ruch tylko jednej dłoni), grać w tenisa, kopać piłkę, rysować. Wszystkie te czynności wykonuje tylko jedna strona ciała.
Problemy z koordynacją bilateralną u dzieci objawiają się przede wszystkim brakiem dominacji jednej ręki, problemami z przekraczaniem środkowej linii ciała, problemami z koordynacją ruchową, odróżnianiem lewej ręki od prawej, czy też problemami z ruchami dwustronnymi. Niedostateczna integracja bilateralna może powodować problemy z mówieniem, czytaniem, pisaniem.
Ten problem może dotyczyć każdego dziecka, ale często występuje u dzieci z opóźnionym rozwojem oraz u dzieci z trudnościami w nauce. Są to na przykład dyspraksja, dysleksja, ADHD, ADD czy spektrum autyzmu.
Na co wpływa integracja bilateralna?
Odpowiedni poziom integracji bilateralnej ma ogromny wpływ na nasze życie. Taka koordynacja odpowiada przede wszystkim za:
- świadomość własnego ciała,
- współpracę obu półkul mózgu,
- kontrolę postawy ciała,
- poczucie kierunku,
- pamięć,
- wielozadaniowość,
- automatyzację ruchów.
Dodatkowo integracja bilateralna wpływa pozytywnie na integrację sensoryczną, postawę ciała, zdolności fizyczne i poznawcze.
Materiały do terapii bilateralnej
Z miłości do dzieci, chęci ich rozwoju i doskonalenia umiejętności tworzymy wszystkie swoje produkty. Tak też było z zestawem tablic do koordynacji bilateralnej. Praca z tablicami pozwoli jak najlepiej skoordynować ciało, ale i umysł. Projekt powstał w duchu Montessori, w oparciu o konsultacje ze specjalistą, tak żeby jak najlepiej służyć dzieciom. Ten zestaw do terapii bilateralnej składa się z trzech, frezowanych dwustronnie tablic. Macie zatem aż sześć różnych wzorów do ćwiczeń. Są to spirale, kwadraty, trójkąty, zygzaki, ósemki i szlaczki. Każdy projekt został przygotowany do pracy obustronnej, dwoma rękoma jednocześnie.
Tablice wykonane są z litego drewna bukowego, są zatem trwałe, solidne i posłużą na długo. Dodatkowo do kompletu jest dołączonych sześć bukowych “ołówków” bez rysików do prowadzenia po frezowanym śladzie.
Trening z naszym zestawem tablic poprawi pracę mózgu dziecka. Dzięki pracy obu rąk w odbiciu lustrzanym lub ruchom naprzemiennym zwiększa się ilość połączeń nerwowych pomiędzy półkulami, a jednocześnie zwiększają się możliwości mózgu.
Co oprócz terapii bilateralnej?
Po za typowymi ćwiczeniami bilateralnymi, tablice rozwijają grafomotorykę. Świetnie nadają się do zabaw sensorycznych, pobudzania zmysłu dotyku, ćwiczenia motoryki małej. Możecie wypełniać je kolorowym ryżem czy ciecierzycą. Zaś zabawy z wykorzystaniem szczypców wpłyną na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Takie układanie drobnych ziaren może być także sposobem na wyciszenie emocji i ich regulację.
Tablice zostały trzykrotnie zaolejowane olejem jadalnym, dzięki czemu możecie wykorzystywać do zabaw ciastolinę.